D-rehab

Těhotenství

FYZIOTERAPIE V TĚHOTENSTVÍ A PO PORODU

V případě těhotenství se ošetření liší. Po vstupním vyšetření následuje rovněž uvolnění měkkých tkání a svalstva, ale zvolené postupy jsou velmi šetrné a respektují pocity a vjemy každé ženy. Nastávající maminka nebo žena s poporodními komplikacemi by při ošetření měla vnímat maximálně příjemný tah. V případě těhotenství je hlavním cílem, aby se klientka cítila lépe ve svém měnícím se těle. Aby se jí lépe dýchalo a pohybovalo a mohla si vychutnat toto krásné období. Dalším záměrem je také pozitivní ovlivnění příchozího miminka tím, že mu zvoleným postupem vytvoříte v bříšku větší prostor a příznivější podmínky pro jeho pohyb a přípravu na porod. V případě žen po porodu se naopak snažíme šetrně podpořit samohojivé procesy těla maminky a zajistit, co nejrychlejší návrat do běžného života a pohybových aktivit.

I po této terapii mohou ženy pociťovat dozvuky v podobě náhlé či celkové únavy, pocit diskomfortu. Tento stav může přetrvávat po dobu 24 až 72 hodin. Rovněž doporučuji dodržet klidovější a pitný režim zhruba po dobu dvou dnů.

Ošetření těhotných žen provádím nejdříve po ukončení 1. trimestru (3. měsíce). Pokud máte nějaké gynekologické potíže, prosím vezměte si s sebou lékařskou zprávu. 

Terapie žen po porodu provádím až po ukončeném šestinedělí, tedy 6-8 týdnů po porodu. V této době se Vaše tělo vzpamatovává z porodu a není vhodné v tak brzké době markantně cvičit či jinak zasahovat do přirozeného procesu hojení. 

TĚHOTENSKÁ MASÁŽ

Je určena všem nastávajícím maminkám, které si v náročném období těhotenství chtějí dopřát chvíli času pro sebe v podobě odpočinku a relaxu. Nebo zkrátka touží či potřebují, aby bylo o ně na chvíli příjemně pečováno.

Masáž probíhá v příjemném prostředí v pozadí s meditační hudbou a při tlumeném osvětlení. Provádí se většinou v poloze v leže na zádech a na bocích. Lze však pozice měnit na základě přání či potíží klientky. V každé poloze vypodložíme jednotlivé části těla, aby se nastávající maminka cítila příjemně a relaxovaně. 

Po počátečním společném rozhovoru o přáních a potížích těhotné ženy, začínáme s tzv. suchou částí masáže. Jedná se o šetrné protažení jednotlivých částí těla a svalů s cílem uvolnit jejich napětí. Následně pokračujeme uvolněním pánve a oblasti kyčelních kloubů prostřednictvím šátku rebozo. Poté přecházíme k finální části, která je věnována uvolnění celého těla s využitím aromatických bylinných olejíčku. Při masáži ošetřujeme oblast krku, hrudníku, zad, horních i dolních končetin.  Lokalita ale může být pozměněna na základě přání klienty.

Masáž se provádí od ukončeného I. trimestru (tj. po ukončení 3. měsíce fyziologicky probíhajícího těhotenství).
Mezi kontraindikace patří: nachlazení, teplota, zvracení, průjem, akutní zánětlivé procesy, onemocnění dutiny břišní, odřeniny, popáleniny a otevřené rány, kožní alergie, křečové žíly, rizikové těhotenství, spontánní a opakované potraty.

Pokud si nejste jistá, zdali je pro Vás masáž vhodná, konzultujte to se svým gynekologem!!!

Po masáži je důležitý fyzický a psychický klid a hlavně příjem tekutin. Pravidelné těhotenské masáže zlepšují nejen průběh těhotenství, ale také celý průběh porodu. Masáž doporučuji opakovat tak 1x za měsíc. 

Nezapomeňte před podstoupením masáže jít na toaletu!!!